Seamless connectivity
Stunning visual quality
Smart features for the modern user
Gaming perfected
Gamers will appreciate the 120 Hz Native Refresh Rate, Variable Refresh Rate (VRR), and Auto Low Latency Mode (ALLM), which ensure smooth and responsive gameplay. The Game Dashboard and Game Optimizer adjust settings in real-time for an optimized gaming experience.
Specifications
Summary
Product Description
LG 55QNED87T6B QNED87 Series - 55" LED-backlit LCD TV - QNED - 4K
Speaker System
2 channel
Platform
ThinQ
Intelligent Assistant
Alexa (not available for some languages and countries)
USB
2 ports
Included Accessories
LG MR24 remote control
Voltage
AC 100-240 V (50/60 Hz)
Energy Class
Class E
Power Consumption Stand by
0.5 watt
Dimensions (WxDxH) - without stand
123.6 cm x 2.97 cm x 71.6 cm
Weight
15.5 kg
Detailed Specification
General
Product Type
LED-backlit LCD TV - QNED - Smart TV
Energy Label QR Code URL
Https://eprel.ec.europa.eu/qr/1898317
Energy Class
Class E
Energy Class (HDR)
Class G
Power Consumption SDR (On mode)
64 kWh/1000h
Power Consumption HDR (On mode)
129 kWh/1000h
Diagonal Class
55"
Series
QNED87 Series
Model Year
2024
Platform
webOS
Operating System
webOS 24
HDR Capable
Yes
HDR Format
HDR10
HDR Technology
Hybrid Log-Gamma (HLG)
Video Processor
?8 AI 4K
TV Tuner Presence
Yes
Video Interface
HDMI
HDMI Ports Qty
4 ports
Modes
Picture Enhancements
Stands & Mounts
Stand
Included
Stand Design
Tabletop
Flat Panel Mount Interface
300 x 300 mm