Seamless connectivity
Exceptional picture quality
Smart and intuitive
Gaming optimized
Gamers will appreciate features like Freesync, Game Dashboard, and a 120 Hz Native Refresh Rate with Variable Refresh Rate (VRR), ensuring a smooth, responsive gaming experience without lag or motion blur.
Specifications
Summary
Product Description
LG 75QNED87T6B QNED87 Series - 75" LED-backlit LCD TV - QNED - 4K
Speaker System
2 channel
Platform
ThinQ
Intelligent Assistant
Alexa (not available for some languages and countries)
USB
2 ports
Included Accessories
LG MR24 remote control
Voltage
AC 100-240 V (50/60 Hz)
Energy Class
Class D
Power Consumption Stand by
0.5 watt
Dimensions (WxDxH) - without stand
167.7 cm x 3.09 cm x 96.5 cm
Weight
33.3 kg
Detailed Specification
General
Product Type
LED-backlit LCD TV - QNED - Smart TV
Energy Label QR Code URL
Https://eprel.ec.europa.eu/qr/1868738
Energy Class
Class D
Energy Class (HDR)
Class G
Power Consumption SDR (On mode)
83 kWh/1000h
Power Consumption HDR (On mode)
214 kWh/1000h
Diagonal Class
75"
Series
QNED87 Series
Model Year
2024
Platform
webOS
Operating System
webOS 24
HDR Capable
Yes
HDR Format
HDR10
HDR Technology
Hybrid Log-Gamma (HLG)
Video Processor
?8 AI 4K
TV Tuner Presence
Yes
Video Interface
HDMI
HDMI Ports Qty
4 ports
Modes
Picture Enhancements
Stands & Mounts
Stand
Included
Stand Design
Tabletop
Flat Panel Mount Interface
400 x 300 mm